Kąpiele leśne – stworzone z myślą o pracownikach
Kąpiele leśne są usługą dla firm. Służą poprawie zdrowia i samopoczucia pracowników, którzy cierpią na syndrom wypalenia zawodowego, są przemęczeni, przepracowani i zdemotywowani.
Ulga w bólu
W 2014 roku zespół koreańskich naukowców sprawdził wpływ leśnej terapii na odczuwanie objawów CWP, czyli przewlekłego, uogólnionego bólu.
Czym jest BDNF, dlaczego jest takie ważne i jak je aktywnie wspierać?
BDNF to białko, które można nazwać najlepszym przyjacielem naszych mózgów. Jak wspiera je kontakt z naturą i dlaczego lubi kąpiele leśne?
Szkocka przyroda zamiast pigułki
Lekarze z jednej ze szkockich Wysp Szetlandzkich przepisują swoim pacjentom różne formy kontaktu z naturą. Co, w połączeniu z innymi terapiami, ma pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi czy napadów lęku i poprawić samopoczucie.
Mózg w lesie
Badanie mierzy fizjologiczne korzyści natury za pomocą dwóch zmiennych: aktywności mózgu (poprzez pomiar bezwzględnego stężenia hemoglobiny) w obszarze mózgu zwanym korą przedczołową oraz poziomu kortyzolu w ślinie.
Lata drzew
Czasy starych drzew przemijają. Dlaczego są dla nas tak ważne i powinniśmy je chronić?
Shinrin-yoku w pigułce. Dawkowanie
Nie da się ukryć, że dla wielu osób kąpiele leśne to wciąż praktyka nieznana. Poznajcie odpowiedzi na kilka najczęściej zadawanych pytań.
Czym są kąpiele leśne /shinrin-yoku/?
Shinrin-yoku pochodzi z Japonii. Tak mieszkańcy kraju kwitnącej wiśni określają kąpiele leśne.
Uważność w lesie
Wpływ uważności na reakcje emocjonalne został dobrze udokumentowany w literaturze, począwszy od warunkowania strachu, uczenia się emocjonalnego i redukcji zespołu stresu pourazowego. Uważność praktykowana podczas kąpieli leśnych wspiera układ nerwowy, eliminuje stres, lęki i niektóre objawy depresji.
Niesamowity mikrobiom i gdzie go znaleźć
Ekspozycja na bioróżnorodne środowiska leśne, dzięki możliwości absorbowania naturalnej mikrobioty, może być obiecującą opcją leczenia szeregu chorób o podłożu nie tylko immunologicznym.