Kto nigdy nie brał aspiryny, niech pierwszy rzuci szyszką! Mówi się, że starożytni Egipcjanie używali liści i kory wierzby do leczenia bólu i gorączki, ale kluczowy związek, który miał takie działanie, został zidentyfikowany dopiero pod koniec 1890 roku, kiedy Felix Hoffmann, niemiecki chemik, użył kwasu acetylosalicylowego (pochodzącego ze związku w korze wierzby) w celu złagodzenia reumatyzmu ojca.
W 1915 roku gigant farmaceutyczny Bayer wprowadził na rynek tabletki aspiryny. Aspiryna jest nadal jednym z najczęściej przepisywanych leków na świecie, a jej zastosowanie jest powszechnie znane.
Naukowcy są coraz bardziej zainteresowani wieloma naturalnymi związkami, które mogą wyodrębnić z drzew, eksperymentując z różnymi sposobami, w jakie można je z powodzeniem włączyć do nowoczesnych leków.
Drzewa wyprodukowały ratujące życie leki na astmę (na przykład lek o nazwie teobromina, pochodzący z drzew kakaowych, znajduje się w lekach rozszerzających oskrzela u osób, które cierpią na atak) i na wiele nowotworów (lek do chemioterapii Taxol pochodzi z sosny) .
Od wieków ludzie cieszą się czekoladą wytwarzaną z nasion kakaowca, ale strąki kakaowca są także od dawna używane ze względu na ich wartość leczniczą, o właściwościach antyseptycznych, moczopędnych i przeciwpasożytniczych. Na Dominikanie kakao pije się jako środek moczopędny i na problemy z nerkami. W Ghanie piją ją, by złagodzić kaszel, a na Haiti masło kakaowe wciera się w oparzenia, suche usta i stawy, aby złagodzić reumatyzm; w Kolumbii napar z liści pije się jako środek wzmacniający serce.
David Craik, profesor biologii molekularnej na University of Queensland w Australii i czołowy badacz w dziedzinie „medycyny drzewnej”, mówi: „Przez stulecia badaliśmy liście i korę drzew, aby zidentyfikować związki, które działają jako naturalne mechanizmy obronne dla roślin – tworzą one zbrojownię chemiczną, której roślina używa do ochrony przed szkodnikami i najeźdźcami.”
„Ale ostatnio byliśmy w stanie zidentyfikować nowe związki – peptydy drzewne – które naszym zdaniem mogłyby zostać użyte do stworzenia nowej generacji leków designerskich. Jesteśmy bardzo zainteresowani ich wykorzystaniem w celach leczniczych ”.
Jego entuzjazm potwierdza profesor William Li, pionier naukowiec i autor książki Eat to Beat Disease. Dr William Li, który poświęcił swoją karierę zrozumieniu związków leczniczych w roślinach, mówi: „Wszechstronne badania zmuszają nawet najbardziej zagorzałych zwolenników farmaceutycznego modelu zdrowia do zatrzymania się i podziwiania potęgi tego, co zrobiła Matka Natura”.
Orzechy są bogate w zdrowe tłuszcze i związki roślinne, które pomagają obniżyć poziom cholesterolu, a ponadto zawierają dużo błonnika, białka, witamin i minerałów, w tym witamin z grupy B, witaminy E, potasu i magnezu. Ostatnie badania sugerują, że wszystkie orzechy – ale szczególnie orzechy włoskie – mogą odgrywać ważną rolę w ochronie przed rakiem okrężnicy. Spożywanie ich zmniejsza ryzyko wielu chorób, od chorób układu krążenia po nowotwory właśnie.
Drzewa iglaste, takie jak cis, zawierają związki hamujące wzrost innych roślin, a badacze z Północnej Karoliny wyizolowali z kory cisa pacyficznego toksyczny związek – paklitaksel, który, jak stwierdzono, blokuje wzrost komórek nowotworowych. Obecnie istnieją dwa leki chemioterapeutyczne, które powstały z cisów: docetaksel (Taxotere) i paklitaksel (Taxol).
Także brzoza od dawna znajduje zastosowanie w medycynie tradycyjnej przy wielu dolegliwościach, w tym stanach zapalnych, infekcjach dróg moczowych, łuszczycy i egzemie. Olej pozyskiwany z kory brzozy zawiera salicylan metylu, związek o działaniu przeciwzapalnym. W rezultacie jest często stosowany w kremach do stosowania miejscowego, które łagodzą ból związany z zapaleniem stawów i dną moczanową.
Wygląda na to, że niezależnie od tego, czy jest to kora, liście, korzenie, owoce czy nasiona – różne gatunki drzew stanowią dla nas zwyczajnie najcenniejsze źródło zdrowia.
Za: Daily Mail UK, How trees help heal treat range killer diseases