Las i przyroda często oddziałują na nasze poczucie piękna. To w przyrodzie artyści od zawsze szukali inspiracji. By stworzyć dzieło obejmujące naturę trzeba wejść z nią w głębszy kontakt, otworzyć swoje zmysły, poczuć, dotknąć, usłyszeć, zobaczyć.

Kąpiele leśne sprzyjają takiej kontemplacji, wyciszają, dają przestrzeń i czas na podziwianie. Podziwianie dźwięków lasu – śpiewu ptaków, szelestu liści, szumu wiatru, kapania kropli. Podziwianie faktur – szorstkich pni, delikatnych liści, miękkiego mchu, zimnej gleby. Podziwianie zapachów – wilgoci, butwiejących liści, nagrzanej słońcem kory.
I podziwianie różnorodności kształtów, barw, krajobrazów. 

Przyroda jest zachwytem. A zachwyt pierwszym krokiem do chęci dzielenia się nim i próby wyrażenia go w jakiś sposób. Spokój, jaki przynoszą kąpiele leśne dodatkowo rozbudza kreatywność, dlatego często przewodnicy i przewodniczki kąpieli leśnych włączają w zaproszenia właśnie aktywność artystyczną – to może być ułożenie w przestrzeni obrazu z naturalnych leśnych elementów, lepienie z gliny, czy układanie mandali. Innym razem kąpiel leśna może być wstępem do konkretnych działań artystycznych, poznawania nowych technik plastycznych, w których inspirować można się właśnie przyrodą. 

W linku przedstawiamy krótki poradnik, pokazujący trzy proste techniki, które mogą posłużyć do twórczego spędzenia czasu w kontakcie z naturą. Poznacie cyjanotypię – czyli drukowanie światłem, druk wypukły, oraz monotypię.

Autorką jest Aleksandra Kucias z Moon Studio (www.facebook.com/MoonStudioAleksandraPierwsza)

Poradnik powstał w ramach projektu “Drukowanie Przyrody” realizowanego przez Fundację Leśne Projekty we współpracy z Miejskim Domem Kultury “Szopienice-Giszowiec” i Moon Studio dzięki finansowaniu z programu “Mikrogranty” realizowanego przez Instytucję Kultury Miasto Ogrodów.

Przed twórczymi działaniami polecamy wybrać się do lasu po spokój i inspirację oraz materiał. Kąpiele leśne można praktykować samemu, oto kilka wskazówek, jak to robić:

    • wybierz miejsce, które znasz lub ma wyraźnie oznakowane ścieżki, tak, żeby nie obawiać się, że się zgubisz
    • nie wyznaczaj sobie konkretnego celu, ani liczby kilometrów, które zrobisz
    • nie spiesz się, spędź w lesie najlepiej 2-3 godziny (ale pamiętaj, że już nawet 15 minut ma dobry wpływ na nasze zdrowie)
    • gdy będziesz szedł/szła w towarzystwie postaraj się ograniczyć wasze rozmowy
    • zostaw telefon głęboko w plecaku
    • podczas spaceru skup się na odbieraniu lasu swoimi zmysłami:
    • dotknij liścia, kory, ściółki;
    • nasłuchuj dźwięków ptaków, bzyczenia owadów i szumu wiatru
    • popatrz daleko przed siebie, zauważ największy liść lub najmniejszą szczelinę w korze
    • powąchaj glebę, suche liście, czy kwiaty

    Życzymy spokoju z natury i sztuki.

    Podobne wpisy