Zdrowy człowiek to wyspany człowiek – wiemy o tym od zawsze. Ale czy zdajemy sobie sprawę jakie skutki niosą problemy ze snem?

Bezsenność często spowodowana jest stresem, a wiadomo od dawna, że długość i jakość snu wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie. Serwowanie sobie zbyt małej ilości snu może wpłynąć na pojawienie się chorób serca i nerek, udaru, cukrzycy i podwyższonego ciśnienia krwi. Wydarzenia ostatnich miesięcy mogły spędzić sen z powiek niejednego człowieka. Martwimy się o zdrowie swoje i swoich bliskich. Nie wiemy, co będzie dalej. Taki stan wpływa negatywnie na naszą psychikę, wywołuje stres, tym samym może zaburzyć jakość naszego snu, bo skołatane myśli nie dają nam spokoju.

Sposób na bezsenność? Kąpiel leśna!

Z pomocą spieszą kąpiele leśne, a dr Qing Li (autor książki Shinrin-yoku Sztuka i teoria kąpieli leśnych) udowodnił w swoich badaniacch, że jeśli spędzamy czas wśród drzew, śpimy lepiej i dłużej. Nawet jeżeli nasza aktywność fizyczna pozostaje na podobnym poziomie, jak wcześniej.

Dr Li przeprowadził badanie na pracownikach biurowych w średnim wieku, których zaprosił na trzydniowe kąpiele leśne. Rano i po południu uczestnicy wyprawy praktykowali kąpiele leśne przez dwie godziny. Pokonywali różne trasy, ale każda miała ok 2,5 km. Badanie polegało na mierzeniu aktywności snu uczestników za pomocą wariografu i akcelerometru. Czynności były wykonywane przed, w trakcie i po wyprawie.  Jego badanie wykazało wzrost czasu snu uczestników kąpieli leśnych o 54 minuty. Jakość snu również się poprawiła. Okazało się też, że popołudniowe spacery podniosły jakość snu bardziej niż poranne.

Mamy więc kolejny dowód na to, że las ma uzdrawiającą moc, a kąpiele leśne to dobry sposób na poprawę naszego zdrowia i samopoczucia.

Zatem – najpierw do lasu, a potem sweet dreams!

Za: Dr Qing Li, „Shinrin-yoku Sztuka i teoria kąpieli leśnych”

Podobne wpisy