Coraz częściej w poszukiwaniu lekarstw ludzie zwracają się do natury. Słyszeliście już o terapii ogrodem?
Terapia ogrodem – korzyści
Ogrodnictwo daje niesamowite korzyści – poprawia samopoczucie, pozwala na pokonywanie wielu problemów, takich jak np. otyłość, cukrzyca, choroby układu krążenia, nowotwory, zdrowie psychiczne, otępienie, stres, depresja, uzależnienia. Ogrodnictwo, przede wszystkim redukuje stres, co jest bardzo ważne, gdyż ten jest często przyczyną wielu schorzeń! Ogrodnictwo terapeutyczne, bo tak nazywana jest ta praktyka, pomaga utrzymać organizm w dobrej kondycji i zapewnia codzienny zastrzyk aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.
Ogrodnictwo terapeutyczne a terapia ogrodnicza
Naukowcy podkreślają jednak, żeby ogrodnictwa terapeutycznego (dla ludzi zdrowych) nie mylić z terapią ogrodniczą, czyli hortiterapią, która jest przeznaczona dla osób pozostających pod kontrolą lekarską, które mają zdiagnozowane choroby.
W 1817 w Filadelfii otwarto pierwszą klinikę psychiatryczną z ogrodami, w której pacjenci pracowali przy uprawie warzyw i drzew owocowych, a dwie dekady później w Anglii ogrodnictwo zostało uznane za oficjalną metodę terapii dla fizycznie i psychicznie chorych.
W wielu krajach europejskich, jak Szwecja, Niemcy, Holandia, Norwegia, Dania, Szwajcaria czy Wielka Brytania powstają tzw. gospodarstwa wielofunkcyjne, w których obok produkcji roślinnej organizowane są zajęcia terapeutyczne dla różnych grup podopiecznych. A ogrody terapeutyczne są zakładane przy różnego rodzaju placówkach: szpitalach, domach opieki, centrach rehabilitacyjnych, hospicjach, ośrodkach dla dzieci autystycznych.
To nam się podoba Grabki w dłoń i do dzieła!