Patyki i szyszki zamiast plastikowych zabawek i dużo piasku w butach? Cały dzień na nieskrępowanej zabawie w błocie? Brzmi jak marzenie rodzica 😊

Leśne przedszkole – geneza

🌲Pierwsze leśne przedszkole w Europie powstało już w latach 50. XX wieku w Danii. Od tamtego czasu idea wychowywania dzieci na świeżym powietrzu zyskała wielką popularność w Skandynawii i powoli jej zalety zaczęto doceniać również w innych krajach.🌲

Co daje przebywanie na świeżym powietrzu?

80% czasu dzieci spędzają na powietrzu, najlepiej w lesie lub na polanie, 20% czasu przebywają w budynku. Zajęcia odbywają się bez względu na porę roku i aktualną pogodę. ⛅️❄️⛄️ Leśna sceneria wymaga od maluchów uruchomienia wyobraźni i twórczego myślenia. Dzieci stają się małymi odkrywcami ciekawymi otaczającego je, naturalnego świata. Od najmłodszych lat uczą się jak ważny jest kontakt z przyrodą. Są w ciągłym ruchu, zahartowane przed sezonem na przeziębienia. Same plusy!

🌳 Leśna pedagogika czerpie zarówno z inspiracji metodą Montessori, jak i flow learning Josepha Cornella, polegającej, w skrócie, na rozbudzeniu entuzjazmu, skupieniu uwagi, przeżyciu doświadczenia i dzielenia się nim z innymi.

Leśne przedszkola w Polsce

🌳 Leśne przedszkola dotarły też do Polski i jest ich w tej chwili ok. 30. Niektóre posiadają certyfikat Polskiego Instytutu Przedszkoli Leśnych. Dla porównania, w Niemczech tego typu placówek jest ponad 2000.

Podobne wpisy