1. Co to takiego?
Kąpiel leśna to nie fizyczne zanurzanie się w wodzie, kąpiel błotna, czy brodzenie w deszczu… Jedyne zanurzenie do jakiego dochodzi podczas praktyki, to kąpiel zmysłów w atmosferze lasu.
2. Czy to będzie duchowe przeżycie?
Kąpiel leśna to potwierdzona badaniami metoda wspierania zdrowia i dobrego samopoczucia. Nie ma nic wspólnego z ezoteryką. Nie jest praktyką żadnej wiedzy tajemnej, ani nie odnosi się do parapsychologii.
3. Będziemy przytulać się do drzew?
Kąpieli leśnych nie można mylić z sylwoterapią, czyli techniką medycyny alternatywnej polegającej na samoleczeniu poprzez dotykanie drzew i krzewów. Jeżeli w trakcie praktyki zechcesz się przytulić do drzewa, nie krępuj się. Jednak przewodnik nie będzie Cię do tego zmuszał. W kąpielach leśnych bardzo ważna jest dobrowolność udziału we wszystkich aktywnościach. Ty decydujesz, na co danego dnia masz w sobie zgodę.
4. Nie wiem, czy to mój klimat?
Zanurzanie zmysłów w leśnej przestrzeni niekoniecznie musi oznaczać przytulania się do drzew, biegania boso po ściółce, czy medytacji na leśnej polanie. Kąpiel leśna to zawsze doświadczenie, które możemy modyfikować w zgodzie ze swoimi preferencjami i w sposób, w którym poczujemy się komfortowo. Jeżeli jakieś zaproszenie do aktywności nie rezonuje z nami, możemy odpuścić jego wykonanie lub zastąpić je alternatywną wersją leśnej czynności.
5. Czy poczuję się lepiej już po pierwszej sesji kąpieli leśnej?
Do lasu przychodzimy z różnymi emocjami i różny uczuciowy bagaż zostawiamy pomiędzy drzewami. Może się zdarzyć, że praktyka zamiast błogiego stanu relaksu oczyści nas z nerwów lub smutku, który postanowimy uwolnić na leśnej ścieżce.
Praktyka kąpieli leśnych oprócz wsparcia naszego zdrowia ma wzmocnić naszą relację z naturą. Czy nawiązanie tej więzi oznacza automatycznie odnalezienie poczucia szczęścia i większego zadowolenia? Niekoniecznie. Nawiązywanie relacji z naturą przypomina proces, w trakcie którego przechodzimy różne etapy. Łagodne i trudne. Do obranego celu zbliża nas tylko regularna praktyka.